Polski fandom zbiera się nie tylko na tych najgłośniejszych wydarzeń przyciągających tysiące ludzi. Aby poznać specyfikę i gusta odbiorców współczesnej popkultury warto czasami dać szansę wydarzeniom mniejszym, działającym lokalnie. Dlatego też objęliśmy swoją opiekuńczą dłonią patronat nad wydarzeniem, które mam nadzieję w przyszłości wyrośnie na godnego konkurenta najgłośniejszych eventów. A mowa o Asuconie. 

Jak informuje organizator – „Festiwal Kultury Japońskiej Asucon jest najstarszym aktywnie działającym konwentem zrzeszającym miłośników szeroko pojętej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni (komiksu, animacji, technologii, gier oraz historii). Pierwsza edycja odbyła się w roku 1999. Obecnie każda kolejna przyciąga co roku kilkaset osób zainteresowanych kulturą oraz sztuką japońską. Fundamentalnym celem wydarzenia jest krzewienie wiedzy o kulturze oraz sztuce Japonii, zacieśnianie przyjaźni między narodami oraz zachęcanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Na uczestników jak co roku czeka mnóstwo atrakcji, począwszy od klasycznych dla tego typu imprez sal konsolowych oraz planszówkowych, nie zabraknie również sali artystycznej oraz sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami na prawdziwie wysokim poziomie. Festiwal Asucon uświetni także konkurs Cosplay.”

Kogo zobaczymy?

Gośćmi festiwalu będą:

Nicole „LenaleeNya” Jaksik
Vlogerka przygotowująca materiały w zakresie mangi oraz anime. Jak sama mówi o sobie, jest kolekcjonerką rzeczy najróżniejszych, o czym dumnie opowiada w swoich produkcjach. Na swoim kanale na YouTube przedstawia swoje konwentowe zdobycze, prezentuje mangi oraz mówi o posiadanych gażetach pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni. Miłośniczka starszych serii mangowych, jRocka oraz UltraStara.

NanoKarrin
Polska amatorska grupa dubbingowa, której celem jest realizacja marzeo swoich członków w zakresie szeroko pojętej zabawy głosem, czerpiąc pełną satysfakcję z osiąganych przez organizację sukcesów. Podkładając głos do animacji, gier lub filmów fabularnych członkowie grupy udowadniają całemu światu, że pozytywna energia połączona z ciężką pracą może przynosić nieprawdopodobne efekty. Ekipa NanoKarrin przygotuje dla uczestników pełne warsztaty dubbingowe oraz koncert.

Konrad Palka
polski samuraj, który od ponad 36 lat zajmuje się Japooskimi Sztukami Walki jak Iaido (sztuka wydobywania miecza, Aikido, Jujitsu). Konrad w swoim życiu osobistym oraz zawodowym, w codziennej pracy, przy każdym podejmowanym przez siebie kroku postępuje według kodeksu bushido. Jest autentycznym przykładem lidera i przywódcy, który opowie nam jak pasja może być sposobem na życie i bycie lepszym człowiekiem.

LittleLadyPunk
Samozwaoczy kapitan Gwiezdnej Floty, wojowniczka o miłość, sprawiedliwość i polską mangę. Razem z siostrzycą rysowała m.in. ,,Akatsukiss”, ,,Notes”, ,,Axis Mundi Convalię”, dłubie też autorskie historie, takie jak ,,!viva la fifa!”, ,,Merimerkki” czy cotygodniowe paski z Angstem. W wolnych chwilach udaje, że pisze doktorat z kulturoznawstwa.

Vanitachi
Entuzjastka komiksów, zwłaszcza azjatyckich i superbohaterskich, recenzentka i felietonistka magazynu „Otaku”. Autorka light novel „Są miejsca, w których nie rosną róże”, trzytomowej mangi „Acarya” oraz licznych dōjinshi, rysowanych z LittleLadyPunk. Mieszka i pracuje na emigracji w Rivendell.

A jakie atrakcje?

Konkurs Cosplay
Tradycyjnie dla konwentów w Polsce, główną atrakcją każdej tego typu imprezy będzie konkurs Cosplay, w którym do wygrania w tym roku są niezwykle atrakcyjne nagrody. Organizator planuje nagrodzić najlepszą prezentację grupową, indywidualną oraz nawiązanie do konwencji Festiwalu Kultury Japooskiej Asucon 2018 – szkoły magii. Konkurs będzie transmitowany na żywo za pośrednictwem portalu YouTube przez Głównego Patrona Medialnego – shrimps.pl!

Koncert NanoKarrin
Kontynuując plan imprezy z ubiegłego roku, ważnym punktem tegorocznej edycji będzie kolejny już koncert grupy dubbingowej NanoKarrin. Tym samym będziesz mógł posłuchać swoich ulubieoców na żywo oraz uzyskać od nich autografy. Jeżeli jednak nie zdołasz zmieścić się na Sali, nic straconego! Koncert grupy NanoKarrin będzie transmitowany na żywo za pośrednictwem portalu YouTube przez Głównego Patrona Medialnego – shrimps.pl!

Pokaz Amagi Brilliant Park + panel „Anime w Polsce”
W tym roku organizatorzy szczególnie nastawili się na promocję podmiotów, które swoim profesjonalizmem dbają o stały rozwój fandomu kultury japooskiej. Jesteśmy dumni, że naszym tegorocznym partnerem zostało polskie wydawnictwo anime „Animagia.pl”, które podczas konwentu wyświetli dla uczestników trzy epizody anime Amagi Brilliant Park! Ponadto uczestnicy będą mogli wziąć udział w panelu o anime w Polsce.

Vixa
W tym roku nie pominiemy tych, którym w głowie dobra zabawa. Zapraszamy wszystkich uczestników na imprezę, która nawet największych śpiochów wybudzi z sennej atmosfery. Zapraszamy do zabawy wszystkich niezależnie od wieku! Jeżeli spodobała ci się jakaś dziewczyna, być może będzie to jedyna szansa by do niej zagadać?

-->